^Powrót na górę
21 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Do obchodów tego święta włączyli się uczniowie naszej szkoły. Aby przypomnieć wszystkim, jak ważny jest szacunek do mowy ojczystej, uczniowie klasy II PT przygotowali program artystyczny, który obejrzeć mogła cała społeczność szkolna. Zwracając szczególną uwagę na kolejne pokolenia największych polskich poetów, wspaniale ukazali piękno i wartość języka polskiego.
14 lutego miłośnicy książek mogli umówić się na „Randkę w ciemno z książką”.
Nie znając tytułu, autora oraz tematyki książki, uczniowie mogli wylosować zapakowany w papier tom. Każdemu z nich przypisana była niespodzianka.
O tym, czy randka z wybraną w ciemno książką była udana nauczyciele bibliotekarze, którzy zorganizowali Walentynki w bibliotece, dowiedzą się, kiedy uczniowie będą je zwracać do szkolnej książnicy.
8 stycznia chętni uczniowie z klas pierwszych uczestniczyli w wieczorze filmowym w bibliotece szkolnej. Po poczęstunku i prezentacji na temat życia oraz działalności filozoficznej Sokratesa, wyemitowany został film „Piękny umysł”. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli produkcję opartą na prawdziwej historii geniusza matematyki - J. F. Nasha, którego osiągnięcia zostały dostrzeżone i uhonorowane nagrodą Nobla. Pomimo, że wybitny matematyk cierpiał na schizofrenię to posiadał piękny i genialny umysł, który stworzył mu inny świat, zaprojektował inne i pełne żaru życie, pozwolił docenić siłę i wagę uczucia, by w końcu pomóc mu pokonać chorobę.
Nauczyciele bibliotekarze zapraszają do świątecznych wypożyczeń i polecają ciekawe powieści o tematyce bożonarodzeniowej.
Udane święta, to święta z książką!
Uczniowie klasy IV PT i IV MTH, pod opieką Pani Małgorzaty Best i Pani Elżbiety Kliszewskiej, wzięli udział w zajęciach edukacyjnych „Ideologie współczesnego świata”. Zajęcia miały miejsce w Bibliotece Publicznej im. M. Konopnickiej w Suwałkach, a prowadziła je Pani Edyta Krzyżanowska. Maturzyści zapoznali się z wybranymi poglądami na świat i życie społeczne oraz wartościami i celami określonych grup społecznych. Kształcili też swoje umiejętności związane z autoprezentacją i wystąpieniami publicznymi.
29 października uczniowie wszystkich klas maturalnych uczcili pamięć o polskim pisarzu Gustawie Herlingu – Grudzińskim, któremu poświęcony jest rok 2019.
W tym dniu nauczyciele bibliotekarze – Marta Witkowska, Małgorzata Best i Elżbieta Kliszewska wraz z Martą Balutą zaprosiły młodzież na spektakl teatralny, będący adaptacją najbardziej znanego utworu artysty, pt. „Inny świat”. Seans rozpoczął się krótką prezentacją sylwetki pisarza i jego twórczości. Uczniów zaś najbardziej zainteresował sposób przełożenia języka literackiego na język teatralny oraz przedstawienie rzeczywistości łagrów sowieckich na scenie teatralnej.
Uczniowie klas pierwszych mieszkający w Internacie oraz uczniowie klasy II TW wraz z wychowawczynią Panią Pauliną Jurgielewicz, wzięli udział w kolejnej akcji promującej czytelnictwo. Tym razem była to „Noc z biblioteką”, którą zorganizowali nauczyciele bibliotekarze i Pani kierownik internatu. Honorowymi gośćmi wieczoru były Pani dyrektor Jolanta Nikścin i Pani wicedyrektor Arletta Małgorzata Brzezińska. Impreza czytelnicza rozpoczęła się wspólnym odtańczeniem radosnej belgijki. Następnie, przy wtórze salw śmiechu i w atmosferze radości, wszyscy układali domino z książek oraz wznosili inne przeróżne konstrukcje. Kreatywność uczniów sięgała sufitu! Widać to na zdjęciach autorstwa Emilki Tyczkowskiej (kl. IV PT) i Joasi Bronickiej (kl. II TW). Podczas wieczoru można było też wykazać się wiedzą o Polsce i bić rekordy w „Kole fortuny”. Na koniec wszyscy zebrani posilili się przepyszną babką ziemniaczaną, za którą serdecznie dziękujemy Panu Michałowi Syrycy!
Strona 1 z 2