Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

ZSCKR

w Suwałkach


Warning: Parameter 2 to modChrome_artblock() expected to be a reference, value given in /autoinstalator/strona_szkoly/templates/dd_dreamnight_38/html/modules.php on line 39

Warning: Parameter 3 to modChrome_artblock() expected to be a reference, value given in /autoinstalator/strona_szkoly/templates/dd_dreamnight_38/html/modules.php on line 39

Przepisy Ruchu Drogowego

przepisy ruchu


Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /autoinstalator/strona_szkoly/templates/dd_dreamnight_38/functions.php on line 205

2020/2021

kr

     Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest  w ponad 100 krajach na całym świecie! Jest to święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek oraz czytelników.
     Dzień Książki, jako oficjalne święto ustanowione zostało po raz pierwszy w 1930 r. w Hiszpanii. Zgodnie z tradycją, w tym dniu kobietom wręczano czerwone róże,  jako symbol krwi smoka, którego pokonał św. Jerzy (patron Katalonii), a panie rewanżowały się podarunkami w postaci książek.
     Z okazji Światowego Dnia Książki nauczyciele bibliotekarze zapraszają wszystkich miłośników czytania do udziału w: foto konkursie „Z książką mi do twarzy”, konkursie literackim „Książki z kuchnią w tle” - zadaniem jest odgadnięcie tytułów książek, z których pochodzą cytaty kulinarne oraz konkursie plastycznym, polegającym na zaprojektowaniu mema książkowego (technika dowolna). Zdjęcia, prace plastyczne i odpowiedzi można dostarczać do biblioteki szkolnej osobiście (z zachowaniem zasad bezpieczeństwa) bądź wysyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do końca kwietnia.

     Zapraszamy do wspólnej zabawy i liczymy na Waszą aktywność! Dla zwycięzców przewidziane są nagrody!

 Nauczyciele bibliotekarze

 

Bez nazwy 1

     21 marca to także Światowy Dzień Lasu. Ten nieoceniony ekosystem produkuje tlen, oczyszcza powietrze, jest domem dla zwierząt i atrakcyjnym miejscem do spędzania wolnego czasu. Dostarcza budulca, karmi, kształtuje klimat, przeciwdziała powodziom, zapewnia substancje lecznicze, zapobiega erozji gleby oraz utrzymuje odpowiednią jej wilgotność. Pamiętajmy o tym, żeby dbać o to wspólne dobro!
    
Przy okazji ogłaszamy też konkurs – zabawę. Chętne osoby prosimy o przysłanie zdjęcia własnoręcznie wykonanego mobila z elementów znalezionych w lesie (na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) bądź dostarczenie wykonanej pracy do biblioteki szkolnej. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni, a mobile będą z pewnością oryginalną ozdobą szkolnej czytelni.

Małgorzata Best
Wioletta Marczak

kow

     Kobieta to określenie dorosłego człowieka płci żeńskiej. I właśnie to znaczenie obecnie jest nam wszystkim powszechnie znane.
     Po raz pierwszy słowo kobieta w literaturze zostało użyte w połowie XVI wieku, ale neutralny wydźwięk słowo to przybrało dopiero pod koniec XVIII stulecia. Jednak nie zawsze tak było. Kiedy w materiałach źródłowych pojawiło się ono pierwszy raz, znaczyło „zajmująca się korytem i chlewem” i było nacechowane pejoratywnie. Wcześniej płeć żeńska miała kilka nazw. Na początku kobietę nazywano po prostu żoną. Z czasem, gdy zaczęto patrzeć na żonę (kobietę) jako przyszłą matkę, płeć żeńska została nazwana rodzicielką.

Czytaj więcej...

W poniedziałek – 15 lutego – bibliotekę szkolną odwiedziła młodzież z klas: 1 LTB, 1 PT oraz 1 BB z nauczycielami. Uczniowie wypożyczyli książki, przeglądali tematyczne czasopisma oraz kosztowali słodkich wypieków.

Organizatorzy dziękują za współpracę Pani Marcie Witkowskiej.

Nauczyciele bibliotekarze i polonistki

 

bibl

     Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił patronów 2021 r. Uhonorowani zostali:
kard. Stefan Wyszyński – Prymas Tysiąclecia, głosiciel uniwersalnych wartości chrześcijańskich i mąż stanu;
Stanisław Lem – najwybitniejszy przedstawiciel polskiej fantastyki i jeden z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie;
Cyprian Kamil Norwid – wybitny poety, dramatopisarz, prozaik i myśliciel;
Krzysztof Kamil Baczyński – jeden z najwybitniejszych przedstawicieli poetów pokolenia Kolumbów;
Tadeusz Różewicz – wybitny polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta, głęboko związany z losem pokolenia wojennego.

Czytaj więcej...

     Uczniowie naszej szkoły udowodnili, że czytają! Przed przejściem na czas nauki zdalnej solidnie zaopatrzyli się w lektury! Przykład godny pochwały i naśladowania. Bibliotekę tego dnia odwiedziło 91 osób, które wypożyczyły 176 książek! Panie bibliotekarki, pomimo iż miały ręce pełne roboty, były z tego powodu bardzo szczęśliwe. Składają też podziękowania Paniom polonistkom: Marcie Balucie i Ewie Pawłowskiej za współpracę w sprawnym przeprowadzeniu akcji czytelniczej.  

Życzymy miłej lektury!

Czytaj więcej...