Liczba ludzi dotkniętych autyzmem wciąż rośnie, sama choroba została oficjalnie zaliczona przez ONZ do największych problemów zdrowotnych świata. Aby pomóc osobom dotkniętym tą dysfunkcją potrzebne jest jak najwcześniejsze zdiagnozowanie oraz terapia. Pytanie – co my (zwykli obywatele) możemy zrobić, by pomóc osobom z autyzmem.

Obok zrozumienia istotnym aspektem jest życzliwość i tolerancja. W naszej Szkole podejmujemy szereg działań, by uświadomić młodzież w kwestii  tak poważnych problemów - chcemy uzmysławiać, rozmawiać i uwrażliwiać. Same słowa to jednak zbyt mało. Nasza placówka przygotowała szereg działań, które mają na celu podnoszenie świadomości na temat tej choroby. Pragniemy zwrócić uwagę na dyskryminację, izolację, jakich doświadczają nie tylko ludzie dotknięci autyzmem, ale także ich bliscy.

Rozpoczynamy od teorii – 4 kwietnia w szkolnej auli odbędą się spotkania z panem Leszkiem Dąbrowskim - prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci „Jesteśmy Razem”, nauczycielem mającym dużą wiedzę na temat autyzmu i pracującym z dziećmi z autyzmem. Zachęcamy do udziału w prezentacji i dyskusji uczniów oraz nauczycieli.

Po teorii przyjdzie czas na praktykę, bowiem już we wtorek 5 kwietnia o 13.30 zapraszamy wszystkich na szkolny stadion, gdzie pan Jarosław Jutkiewicz wprowadzi nas w tajniki sztuki biegania. Sprawa jest poważna, gdyż uwieńczeniem tych wysiłków będzie bieg zaplanowany na 24 kwietnia. Spotkamy się nad zalewem miejskim, by ramię w ramię pokonać dystans 1600 m. Mniej sprawni i pasjonaci „kijów” będą mogli uprawiać Nordic Walking. Wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy oraz ich rodziny, znajomi, przyjaciele pobiegną, by wesprzeć niepełnosprawne dzieci z autyzmem zrzeszone w Stowarzyszeniu Przyjaciół Dzieci „Jesteśmy Razem”.

Organizowaną przez nas imprezę honorowym patronatem objął Pan Prezydent Czesław Renkiewicz, wesprze nas także Radio 5. Solidarność z osobami dotkniętymi przez autyzm pragniemy zasygnalizować kolorem niebieskim – bo takie barwy będą dominować podczas biegu.

Pozostało nam tylko przebiec lub przejść!

Szansa na Starcie

start