Dzień 18 października obchodzony jest jako

Europejski Dzień Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi

– przymusowej prostytucji, handlu dziećmi, pracy przymusowej i handlu narządami.

W celu zgłębienia wiedzy dotyczącej tego tematu, uczniowie klasy IV TGA wzięli udział w konferencji organizowanej przez KMP w Suwałkach oraz PWSZ w Suwałkach, pod hasłem „Nie ufaj bezGRANICznie”. Akcja skierowana jest do pracowników służb pomocowych, pracowników administracji samorządowej, organizacji pozarządowych.Jednak główną grupą docelową są uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz studenci, ponieważ to oni mogą stanowić potencjalną grupę osób zagrożonych tym procederem.

•      W świetle obowiązującego prawa handel ludźmi jest zbrodnią zagrożoną karą.
  •      Dla zaistnienia przestępstwa handlu ludźmi nie jest wymagany brak zgody pokrzywdzonego, nawet jeżeli ofiara godzi się, by ją sprzedano, sprawca popełnia przestępstwo.
  •      Uprawianie handlu ludźmi jest przestępstwem bez względu na cel, w jakim się go dokonuje, osoby mogą być sprzedawane do pracy, do uprawiania prostytucji (kobiety, mężczyźni i dzieci), "na organy", dzieci - do adopcji, kobiety - do zamążpójścia, itp.
  • Abyśmy mieli do czynienia z handlem ludźmi wystarczy fakt, że osoba ludzka stała się przedmiotem transakcji handlowej.
  • Sprawcą przestępstwa może być każdy, zarówno sprzedający, kupujący, jak i osoba, która zastawia, dokonuje zamiany, używa ludzi lub dokonuje jakiejkolwiek transakcji cywilnoprawne

"Handel ludźmi"oznacza werbowanie, transport, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osób, z zastosowaniem gróźb lub użyciem siły, lub też z wykorzystaniem innej formy przymusu, uprowadzenia, oszustwa, wprowadzenia w błąd, nadużycia władzy lub wykorzystania słabości, wręczenia lub przyjęcia płatności lub korzyści dla uzyskania zgody osoby mającej kontrolę nad inną osobą, w celu wykorzystania. Wykorzystanie obejmuje, jako minimum, wykorzystywanie prostytucji innych osób, lub inne formy wykorzystania seksualnego, pracę lub usługi o charakterze przymusowym, niewolnictwo lub praktyki podobne do niewolnictwa, zniewolenie, albo usunięcie organów.

Rozmiary zjawiska handlu ludźmi można porównać do góry lodowej - oficjalne statystyki oddają tylko niewielką jej cześć

Źródło: