Jesteś tutaj: Start Pedagog szkolny 18 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi.
^Powrót na górę
Chcąc zwrócić uwagę młodzieży na ten problem, a przede wszystkim chcąc uświadomić i ustrzec przed staniem się ofiarą tego przestępstwa, zorganizowano w szkole spotkanie edukacyjne, w ramach działań „Nie ufaj bezGRANICznie”.
W trakcie prelekcji młodzież dowiedziała się, że według Organizacji Narodów Zjednoczonych handel ludźmi jest trzecim, po broni i narkotykach, najbardziej dochodowym przestępstwem na świecie i dotyczy każdego regionu świata. Co roku około 2 milionów ludzi pada ofiarą tego przestępstwa, z czego jedna trzecia to dzieci. Aby zwalczać i zapobiegać przestępstwu handlu ludźmi, które jest wyjątkowo dynamiczne, podlegające znacznym wahaniom, trzeba poznać złożoność tego zjawiska.
Przedstawiciel Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach wytłumaczył słuchaczom ,na czym polega zbrodnia handlu ludźmi i omówił poszczególne rodzaje procederu, tj. pracę przymusową, wykorzystywanie do żebractwa, do prostytucji, do popełniania przestępstw. Młodzi ludzie dowiedzieli się na co powinni zwrócić uwagę zanim zdecydują się wyjechać do pracy za granicę. Przedstawiciel Policji podkreślił także, że aby zniwelować możliwość stania się ofiarą handlu ludźmi warto podejmować tylko legalną pracę za granicą i korzystać z usług profesjonalnych pośredników.
Funkcjonariusz Straży Granicznej w Rutce Tartak przybliżył skalę zjawiska handlu ludźmi, jaką ujawniły dotąd podejmowane działania w rejonie, obejmującym odcinek granicy wewnętrznej Unii Europejskiej z Litwą. Opowiedział ponadto o procederze nielegalnego przewozu osób przez granice państw; warunkach, w jakich się on odbywa, konsekwencjach dla zatrzymanych przestępców oraz osób, które w ten sposób próbowały wjechać na terytorium innego kraju.
Trzecim prelegentem był doradca EURES z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku. Dzięki treściom wystąpienia młodzież dowiedziała się, jakie korzyści mogą płynąć z pracy za granicą, jeśli odpowiednio się do niej przygotuje. Pomocą służą odpowiednie instytucje, m.in. Urzędy Pracy, które współpracują ze sprawdzonymi pracodawcami zagranicznymi, gwarantując bezpieczeństwo zawieranych umów o pracę i wyjazdów.
Najskuteczniejszą profilaktyką jest wzmożona czujność i posiadanie wiedzy na temat zagrożeń. Mamy nadzieję, iż po tym spotkaniu, wśród uczniów klas trzecich i czwartych, poziom obu czynników zdecydowanie wzrósł.