^Powrót na górę
Są ludzie, którzy dobrowolnie i bez wynagrodzenia niosą pomoc, angażują się w pracę na rzecz osób i instytucji, działających w różnych obszarach życia społecznego. Można ich spotkać między innymi w domach dziecka, hospicjach, domach pomocy społecznej, muzeach i schroniskach dla zwierząt. Pracują w instytucjach publicznych, organizacjach pozarządowych, placówkach kultury, sportu i wielu innych. To wolontariusze. Czym jest wolontariat? Każdy ma swoje pojęcie o wolontariacie – jednym kojarzy się z towarzyszeniem chorym, niepełnosprawnym, rehabilitacją, opieką nad dziećmi w domach dziecka, szpitalach. Dla innych wolontariat to zbiórki pieniędzy, żywności, bezpłatne porady prawne, tłumaczenia. Każdy buduje swoje skojarzenia dotyczące wolontariatu na bazie wcześniejszych doświadczeń. Warto to pojęcie sprowadzić do wspólnego mianownika, podać wyróżniki pracy wolontarystycznej.
Centrum Wolontariatu definiuje wolontariat jako świadomą, dobrowolną działalność podejmowaną na rzecz innych, wykraczającą poza więzi rodzinno – przyjacielsko – koleżeńskie.
Wolontariuszem jest każda osoba fizyczna, która dobrowolnie, ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na rzecz organizacji, instytucji lub osób indywidualnych wykraczając poza więzi koleżeńsko-rodzinne.
W naszej szkole działają dwa koła wolontariatu: Szkolne Koło Caritas i Szkolne Koło Polskiego Czerwonego Krzyża. Wolontariusze angażują się w zbiórki pieniędzy, żywności i innych artykułów, które trafiają do osób potrzebujących. Zbiórki odbywają się zazwyczaj w sklepach na terenie miasta (np. w Tesco, Stokrotce). W szkole zaś przeprowadzane są akcje, np. zbiórki ubrań dla domu dziecka lub zbiórki pieniędzy, zakup i wysłanie paczek żywnościowych, m.in. do Boliwii.
Z przeprowadzonej we wrześniu zbiórki pieniężnej w sklepach, we współpracy z PCK, paczki z zakupionymi przyborami szkolnymi trafiły do 7 naszych uczniów.
Aktualnie Koło Caritas prowadzi akcję pt. „Opatrunek na ratunek”, czyli zbiórkę artykułów opatrunkowych i higienicznych, które zostaną wysłane do szpitali w Afryce. Kołem Caritas opiekuje się Pani Teresa Iwanowska-Łabędzka.
Jedną z najbardziej aktywnych wolontariuszek jest Kasia Zyskowska – uczennica klasy czwartej. Za swoje zaangażowanie, chęć niesienia pomocy i dzielenie się m.in. swoim czasem, w ubiegłym roku, została laureatką konkursu „Barwy wolontariatu” uhonorowaną przez Prezydenta Miasta Suwałki, Pana Czesława Renkiewicza statuetką - „Wolontariuszka Roku”. Kasia dotąd brała czynny udział w ponad 20 zbiórkach. Obecnie, dzieli się cennym doświadczeniem z młodszymi koleżankami i kolegami, poprzez koordynowanie udziału wolontariuszy w poszczególnych akcjach.
Uczniowie, którzy chcieliby poświęcić swój czas i zaangażować się w akcje w ramach wolontariatu, mogą zgłaszać się do Pani Teresy Iwanowskiej-Łabędzkiej oraz do Kasi Zyskowskiej (kl. IV TGa). Każdy chętny jest mile widziany.