Z pewnością nie każdy wie, że prawo zabrania samowolnej wycinki drzew. Jednak, gdy okaże się ona konieczna, należy spełnić wymogi decyzji administracyjnej udzielającej zezwolenia na wycinkę drzew i krzewów,  potrzeba także sztabu osób zaangażowanych w ten proces. Sama wycinka drzew nie kończy działań.

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego po uzyskaniu decyzji na usunięcie drzew, zobowiązany został zrekompensować szkodę wyrządzoną przyrodzie. Za wycięcie drzew spowodowane modernizacją obiektu, zobowiązano szkołę do odsadzenia 6 drzew gatunków rodzimych o obwodach pni min. 16-18 cm.

Procedura wykonawcza odsadzenia drzew nie była krótka…

Początkowo wybrano gatunki i odmiany spełniające wymagania, wyłoniono szkółkę, w której znajdowały się drzewa a w konsekwencji tego zamówiono i przywieziono rośliny do szkoły. Ten etap obejmował współpracę p. Magdaleny Walas, p. Moniki Michniewicz, p. Grzegorza Stasińskiego,       p. Jarosława Nikścin i p. Roberta Nowosadko. Po uzgodnieniu miejsca sadzenia z Panią Dyrektor Jolantą Nikścin, klasy technik architektury krajobrazu 1 HT, 2 HT i 3 FTH przystąpiły do działania i w praktyce mogły sprawdzić posiadaną wiedzę. Przebieg prac nadzorowała p. Magdalena Walas. Na terenie szkoły posadzono 4  klony pospolite (Acer platanoides) oraz 2  buki zwyczajne (Fagus sylvatica). Przy pracach terenowych niezbędna okazała się też współpraca z klasami 1BT, 1 BB oraz pomoc nauczycieli p. Adriana Górala i p. Marcina Jarmułowicza.

Pomimo nie zawsze dogodnych warunków pogodowych, cel został osiągnięty. Pozostało nam jeszcze zadbać, aby rośliny przetrwały i rosły, aby swoim pięknem cieszyć kolejne pokolenia.

Wszystkim zaangażowanym w realizację sadzenia drzew serdecznie dziękujemy.
Poniżej galeria z sadzenia drzew.

Szansa na Starcie

start