Zdjęcia możecie obejrzeć >>>tutaj<<<

30 maja 2015 r. to szczególna data dla Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Suwałkach.  W tym właśnie dniu obchodziliśmy 70-lecie istnienia naszej Szkoły.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 1100 Mszą Świętą w Parafii Bł. Anieli Salawy w Suwałkach. W nabożeństwie wzięli udział przybyli goście, dyrekcja, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, absolwenci i uczniowie Zespołu, a także poczty sztandarowe zespołów szkół podległych MRiRW: z Janowa Podlaskiego, Sokołowa Podlaskiego, Sejn, towarzysząc pocztowi ZS CKR w Suwałkach.

Po nabożeństwie, przed budynkiem Szkoły, nastąpiło uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej zasłużonych jej pracowników. Tego symbolicznego aktu dokonali wieloletni nauczyciele i dyrektorzy: Pani Alicja Imiołko, Pan Czesław Chmielewski i Pan Władysław  Wiliński.

O godzinie 1300 rozpoczął się uroczysty apel. Pan Dyrektor Władysław Renowicki serdecznie powitał znamienitych gości, którzy przybyli, aby wraz ze społecznością szkolną, uczcić ten ważny dzień. Byli to, między innymi,  Poseł na Sejm RP - Pan Jarosław Zieliński, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego - Pani Anna Naszkiewicz, Wicedyrektor Departamentu Spraw Społecznych i Oświaty Rolniczej w Ministerstwie Rolnictwa - Pani Agnieszka Miszczak-Płuciennik, Podsekretarz  Stanu w Ministerstwie Zdrowia - Pan Cezary Cieślukowski, Prezydent Suwałk - Pan Czesław Renkiewicz. Szczególnie serdecznie powitano również dyrektorów zaprzyjaźnionych szkół rolniczych : Panią Małgorzatę Hrycenko (Karolewo), Panią Halinę Leszczyńską (Rudka), Panią Eleonorę Miszkiel (Sokołów Podlaski),  Pana Jana Orłowskiego (Dowspuda), Pana Bogusława Zarzeckiego (Janów Podlaski), Pana Henryka Wydrę (Sejny). Na uroczystość przybyli także przedstawiciele lokalnej przedsiębiorczości i wieloletni sponsorzy naszej Szkoły - Pan Mirosław Szyszko i Pan Adam Ołów oraz przedstawiciele straży pożarnej i policji, a także lokalnych mediów.

Dyrektor Szkoły, Pan Władysław Marek Renowicki, podporządkował treść swojego wystąpienia następującej maksymie: W szkole najważniejszy jest uczeń, duszą szkoły – nauczyciel i wychowawca, wsparciem – rodzice, a dumą – absolwenci. Dlatego też, przemawiając, ożywił najważniejsze wydarzenia z historii Szkoły, wspomniał jej pierwszych dyrektorów, pracowników i okres, w którym Szkoła dopiero się tworzyła. Dużo uwagi poświęcił również licznym zmianom, jakie dokonały się na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci i przekształciły Szkołę w placówkę nowoczesną i ważną na edukacyjnej mapie Suwałk. Podkreślił również wkład całej społeczności szkolnej w pomyślny rozwój Zespołu. Złożył podziękowania kadrze pedagogicznej, doceniając jej codzienny trud w przygotowaniu kolejnych pokoleń uczniów do dorosłego życia, podkreślił zadowolenie z osiągnięć edukacyjnych uczącej się młodzieży, wyraził dumę z dokonań absolwentów, z których wielu rozpoczęło i kontynuuje imponującą karierę – w dziedzinie nauki, sztuki, przedsiębiorczości. Wyraził również wdzięczność wszystkim przyjaciołom Szkoły, za wsparcie w jej codziennej pracy i życzliwe sekundowanie jej przedsięwzięciom – w szczególności Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz lokalnym pracodawcom, przedsiębiorcom, włodarzom miasta i rodzicom uczniów.

Następnie głos zabierali zaproszeni goście, którzy życzyli nam wielu wspaniałych lat, pełnych sukcesów i kolejnych jubileuszowych spotkań. Najwięcej wzruszeń dostarczyły przemówienia i podziękowania absolwentów, którzy, nie kryjąc łez, mówili  o latach swojej nauki, o przyjaźniach, które przetrwały długie lata, wspominali nauczycieli i wychowawców.

Część oficjalną uświetnił także wzruszający, a przy tym pełen energii i humoru, występ absolwentki naszej Szkoły – Pani Magdaleny Lewandowskiej, mezzosopranistki, solistki Opery Bałtyckiej, która przepięknie zaśpiewała dwie arie operowe i piosenkę z repertuaru Hanki Ordonówny.  Od tego momentu w auli Szkoły zapanowało wielkie wzruszenie, połączone z radością ze wspólnego spotkania. Część artystyczną naszej uroczystości zamknął występ, który pod kierunkiem nauczycieli przygotowali absolwenci i uczniowie. On także obfitował w piękną muzykę i pełne refleksji słowa, przenoszące uczestników w czasy szkolne, czasy niepowtarzalnej radości, jaką mieści w sobie młodość.

Następnie zaproszono wszystkich gości do spaceru po Szkole. Korytarze szkolne zapełniły się zwiedzającymi, którzy z ciekawością zaglądali do swych dawnych klas i pracowni. Wielu z nich nie mogło nadziwić się zmianom niesionym przez upływający czas i konsekwentny trud pracujących tu ludzi. Dużym zainteresowaniem cieszyły się kroniki, w których można było odnaleźć swoje zdjęcia i wpisy sprzed lat. Zwiedzanie Szkoły wieńczyły spotkania z przyjaciółmi ze szkolnej ławy w kawiarenkach, zorganizowanych przez nauczycieli i młodzież naszego Zespołu. Tam, przy kawie i słodkich wypiekach, można było powspominać dawne lata, spotkać się z wychowawcami i nauczycielami. Rozmowom, radosnej atmosferze nie było końca.

Absolwenci z żalem, ale też przepełnieni zadowoleniem, wzruszeniem i dobrą energią, opuszczali mury swojej „starej” Szkoły, życząc nam wielu kolejnych pokoleń uczniów, sukcesów i satysfakcji. Było nam niezwykle miło słyszeć często wyrażane nadzieje na spotkanie przy okazji kolejnego jubileuszu.

Zatem – dziękujemy za wspólne świętowanie i do zobaczenia niebawem!

Szansa na Starcie

start