^Powrót na górę
W ubiegłym tygodniu uczniowie klas gastronomicznych wzięli udział w warsztatach kulinarnych, których motywem przewodnim była mąka orkiszowa – jasna i razowa.
Orkisz to starożytna odmiana pszenicy, która nie została poddana żadnym modyfikacjom, dlatego uchodzi za zdrowszą odmianę pszenicy zwyczajnej. Na wiele dziesięcioleci zniknęła z polskich pól. Obecnie cieszy się coraz większym zainteresowaniem rolników i konsumentów żywności prozdrowotnej.
Dlaczego warto zastosować orkisz w kuchni? Przede wszystkim jest dobrym źródłem białka i błonnika pokarmowego. Zawiera także mangan, fosfor, magnez, cynk, żelazo i witaminę B3. Substancją wyróżniającą orkisz jest rodanid – związek o działaniu naturalnego antybiotyku, który stymuluje układ odpornościowy. Orkisz jest pomocny przy regulacji rytmu wypróżnień, obniżeniu cholesterolu, poprawie krążenia krwi, ponadto zmniejsza ryzyko anemii, miażdżycy i nowotworu jelita grubego.
Jak wykorzystać orkisz w kuchni? Orkisz ma słodkawy smak i orzechowy aromat. W większości sklepów dostępne są płatki orkiszowe, kasza orkiszowa, mąka, coraz częściej możemy znaleźć także makarony, pieczywo chrupkie oraz kawę. Z płatków orkiszowych wymieszanych z suszonymi owocami i orzechami możemy skomponować domowe musli. Kasza świetnie nadaje się do dań obiadowych, jako zamiennik ziemniaków. Zaś z mąki możemy wypiekać domowe pieczywo, muffiny, tarty i różnego rodzaju ciasteczka.
Warto przypomnieć, że orkisz zawiera gluten, zatem nie jest wskazany dla osób chorych na celiakię.