^Powrót na górę
Zdjęcia możecie obejrzeć >>>tutaj<<<
W stale zmieniającej się rzeczywistości napotykamy sytuacje, ludzi, zjawiska, wobec których nie wiemy jak zareagować. Coś co jest nieznane, najczęściej wzbudza w nas niepokój, lęk. Mechanizm obronny uruchamia w nas przyjęte z góry wyobrażenia (najczęściej oparte na fałszywych lub niesprawdzonych informacjach), czyli stereotypy. Zmiana naszego postrzegania wymaga m.in. nabywania umiejętności komunikacyjnych. Dlatego z inicjatywy pedagoga – p. Renaty Pałejko i opiekuna Samorządu Uczniowskiego – p. Urszuli Butkiewicz, po raz pierwszy w naszej szkole, zorganizowana została debata, w której zadaliśmy pytanie:
„Czy jesteśmy gotowi, by tworzyć społeczeństwo wolne od uprzedzeń?”
Do odpowiedzi zaprosiliśmy młodzież z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych wraz z opiekunami oraz osoby, które posiadają duże doświadczenie w kształtowaniu pozytywnych postaw wobec „inności”:
- Panią Małgorzatę Osowską, psychologa, dyrektora Parafialnej Szkoły Polsko-Romskiej z Oddziałami Integracyjnymi w Suwałkach oraz
- Pana dr Jarosława Ruszewskiego, prawnika, prezesa Centrum Aktywności Społecznej Pryzmat, autora wielu publikacji, m.in. na temat praw człowieka.
Uczniowie w swoich wypowiedziach i prezentacjach wyrazili swoje zdanie na postawione pytanie. Różnorodność form wypowiedzi, bogactwo treści popartej przykładami doświadczanych sytuacji w relacjach rówieśniczych (np. z kolegą z zespołem Aspergera), „świadectwa” podejmowanych działań na rzecz drugiego człowieka (np. wolontariat, mediacje) złożyły się na wspaniałą lekcję o tolerancji. I choć nie było jednomyślności w odpowiedzi na zadane pytanie, wnioski z dyskusji skłaniały się do podkreślenia różnorodności ludzkiej, jako powodu do zachwytu, chęci jej zgłębiania i poznawania. Świadczy to, o tym iż młodzież jest świadoma potrzeby otwartości, obiektywnego i szanującego podejścia wobec postaw i cech drugiego człowieka.
Prelegenci wzbogacili debatę, obrazowo przedstawiając trudności, na jakie napotykamy, deklarując, że prezentujemy postawę tolerancji. Uświadomili, iż wcale nie jest to łatwe, kiedy stykamy się z realnymi problemami. P. J. Ruszewski wypowiedział się m.in. na temat, z czym wiąże się małżeństwo z wyznawcą innej religii, czy też z osobą z innego kręgu kulturowego. P. M. Osowska opowiedziała doświadczenia z bezpośrednich relacji z dziećmi i ich rodzin ze społeczności Romów.
Debata była okazją do odkrywania postaw nas samych wobec innych ludzi; naszego stosunku emocjonalnego, przekonań oraz gotowości do zachowań. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w jej przygotowanie i realizację.