"PRZEMOC NIE JEST OZNAKĄ SIŁY LECZ SŁABOŚCI" - słowa ks. Jerzego Popiełuszki są mottem VI Suwalskiej Kampanii Białej Wstążki.

Kampania „Białej Wstążki” obchodzona w dniach 25 listopada – 10 grudnia jest największą na świecie kampanią skierowaną do mężczyzn, mającą na celu walkę z przemocą wobec kobiet. Rozpoczęła się w 1991 roku w Kanadzie - właśnie wtedy w przeciągu zaledwie sześciu tygodni 100 tysięcy mężczyzn w Kanadzie założyło białą wstążkę jako symbol osobistej deklaracji, że nigdy nie będą sprawcą przemocy wobec kobiet i będą reagować widząc taką przemoc. Kampania odbywa się w ramach „Światowych 16 dni przeciw przemocy ze względu na płeć”, które rozpoczynają się 25 listopada Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet. Data ta upamiętnia zamordowanie działaczek na rzecz praw człowieka, sióstr Mirabal, w 1960 r. w Republice Dominikany.

Inną ważną datą związaną z ideą Kampanii jest 6 grudnia 1989 r., wtedy w budynku politechniki w Montrealu mężczyzna zastrzelił 14 kobiet i ranił 13 innych osób. Oświadczył, że zrobił to, bo jego zdaniem kobiety nie powinny kończyć studiów technicznych. 16 Dni przeciw przemocy ze względu na płeć kończy data 10 grudnia, czyli Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, który podkreśla, że przemoc wobec kobiet jest łamaniem podstawowych praw człowieka.
             Wspieramy ideę tej kampanii. W związku z tym zachęcamy mężczyzn naszej szkoły do przypięcia białej wstążki. W środę 02.12.2015 r. uczniowie – Michał i Patryk odwiedzą klasy, by rozdać wstążki kolegom.  Można je także otrzymać u P. pedagog oraz u P. Wiesława Jurkiewicza. Jej przypięcie jest osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet.
Zapraszamy do udziału w Kampanii.

Razem przeciwko przemocy - ulotka pdf.